fbzlava
Vyhľadať
Zákazník

Pracovná obuv / Správny výber pracovnej obuvi

Správny výber pracovnej obuvi!

Vyrábame obuv už 24 rokov a počas tohto obdobia sme nadobudli veľa skúseností, s ktorými by sme sa chceli podeliť s Našimi zákazníkmi, ako správne postupovať pri výbere obuvi, ako sa o obuv správne starať tak, aby Vám vydržala oveľa dlhšie obdobie. A poskytnúť zopár zaujímavých poznatkov.

Ako postupovať pri Vašom výbere?

Je veľmi dôležité vyskúšať si obe topánky, správne sa zašnurovať, poprechádzať sa, a v neposlednom rade zvoliť si vhodnú veľkosť. Musíte brať na zreteľ aj viacero faktorov, ktoré často zákazníci prehliadajú pri zvolení si tej nesprávnej obuvi.

1. Výber obuvi, ktorá sa Nám páči ale nie je funkčná.

2. Vyberáme na základe ceny, alebo dbáme na kvalitu obuvi, o ktorej by mal vedieť predajca úplne všetko?

3. Tvar chodidla zákazníkov nie je v súlade s tvarom každého modelu obuvníckeho kopyta, na ktorom sa obuv vyrába.

4. Ľudia s nábehom alebo s plochými nohami by mali s ortopédom prekonzultovať možnosť vkladacej stieľky, ktorá kopíruje ich chodidlo. Pomerne veľké percento národa sa sťažuje na nekomfort obuvi spájaný práve so zlými vkladacími stieľkami, ktoré výroby používajú. Ľudia s halluxami potrebujú odbornú radu a hlavne výrobu špeciálnej obuvi na zakázku, ktorá sa pohybuje okolo 350 EUR, pričom neskoršie náklady samozrejme klesajú. Náročný je dizajn, príprava kopyta, výroba nožov na mieru istého modelu.

5. Každý materiál povolí do určitej miery na šírku, až do 12 mm, niektorý len 4 mm.

6. Na svete sú tisíce výrobcov a každý vyrába príslušnú obuv na základe nosného trhu, v ktorom pôsobí. Má obuv, výrobok predávaný vo Vietname rovnaké parametre ako obuv vyrábaná na Slovensku.

7. Sú Čínske miery dostatočne medzinárodne akceptované v porovnaní s Bolševickými tabuľkami, ktoré vždy boli tou správnou voľbou pre Náš národ.

8. Nie všetky syntetické materiály sú menej vhodné ako koža.

9. Vedeli Ste, že špeciálny Microfiber má oveľa lepšie parametre ako koža? Obuv vyrobená z tohto materiálu možno zakúpiť na tomto linku.

10. Kúpa v obchodoch, ktoré častokrát reklamujú v televízií nie je tá správna voľba, treba čítať odborné správy o dovoze tovaru z poza oceánu.

11. Vedeli Ste, že v kožolužniach v Indii pracujú aj deti a environmentálne kvóty, ekologickejšie spôsoby spracovania koží sú ďaleko za mierou akceptovanosti.

Ako správne používať zakúpenú pracovnú obuv?

1. novo zakúpenú obuv noste spočiatku len kratší čas, aby sa bezbolestne prispôsobila tvaru chodidla

2. obuv striedajte v rozmedzí 2 – 3 dni, pri vlhkom počasí častejšie

3. pri obúvaní obuvi používajte obuvák, aby sa nezdeformovala pätná časť obuvi, termo opatok

4. po vyzutí obuv môžete napnúť na napináky príslušnej veľkosti

5. obuv je nutné nechať po každom, i krátkom, použití dôkladne vyschnúť a vyvetrať (aj s vybratou vkladacou stielkou)

6. premočenú obuv nikdy prudko nesušte, nechajte ju vyschnúť pri izbovej teplote a ak je to možné, vytiahnite von  vložku a vypchajte obuv napr. kancelárskym papierom, alebo starými novinami

7. používanie nedostatočne vysušenej obuvi spôsobuje jej nadmerné opotrebenie

8. negatívny vplyv na vzhľad obuvi má pôsobenie posypových prostriedkov. Obuv po použití utrite od snehu a vlhkosti a pravidelne ošetrujte ochrannými impregnačnými prostriedkami. Obuv poškodená týmto spôsobom nemôže byť predmetom reklamácie

9. sýte a tmavé odtiene brúsených usní (červená, tmavomodrá,...) môžu čiastočne púšťať farbu

10. pri zvýšenom potení alebo pri prevlhnutí obuvi môže vnútro obuvi do istej miery farbiť tiež

11. textilnú ani inú obuv neodporúčame prať v práčke s použitím pracích prostriedkov

12. opotrebovanie pätníkov závisí od veľkosti jeho plochy, ihlový podpätok sa opotrebuje rýchlejšie ako pätník s väčšou plochou

13. chodidlo je nutné v obuvi dostatočne upevniť šnúrkami, suchým zipsom a pod. Nedostatočne upevnené chodidlo môže byť príčinou nadmerného opotrebovania podšívok a stielok

14. biele materiály môžu v priebehu užívania do určitej miery zožltnúť

Prečo je pri nákupe obuvi dôležitá jej účelovosť?

Účelovosť ovplyvňuje voľbu použitých materiálov, konštrukcie a prevedenia. Rozlišujeme niekoľko skupín obuvi podľa účelovosti:

Pracovná obuv – je obuv pre dlhodobé nosenie vo vonkajšom ale i vnútornom prostredí. Táto kategória obuvi je veľmi náročná na výrobu, pracuje sa s pevnými materiálmi, väčšinou klasickou metódou výrobou obuvi lepením, prípadne priamym nástrekom.

Vychádzková obuv je obuv na bežné nosenie v rôznych užívateľských podmienkach. Flexiblová vychádzková obuv je určená iba do suchého prostredia.

Rekre ačná obuv je určená na nosenie vo voľnom čase. Je prispôsobená na použitie na miestnych komunikáciách aj ľahkom prírodnom teréne. Nie je určená na vykonávanie športových aktivít.

Športová obuv je určená na vykonávanie špecifických športových aktivít.

Domáca obuv je určená na nosenie iba v domácnosti a interiéroch.